Jest ich coraz większa ilość. Czają się w wysokich trawach, na drzewach i krzewach. Są też roznoszone przez zwierzęta. Wbijają się w skórę szybko i niezauważalniebezinwazyjnie, zwykle nawet nie jesteśmy świadomi kiedy. Zauważamy go dopiero, gdy urośnie do sporych rozmiarów, a skóra wokół ugryzienia zaczyna swędzieć. Jak ochronić się przed ukąszeniem i co zrobić w przypadku ukąszenia? Przede wszystkim, najistotniejsza jest profilaktyka. Aby ochronić się przed ukąszeniem, wybierając się do lasu lub na łąkę należy zawsze ubierać pełne buty, koszule z długim rękawem i długie spodnie. Głowę również trzeba ochronić kapeluszem.

Na rynku dostępnych jest wiele środków przeciw ukąszeniom, które rozpyla się wprost na skórę.

świetne rezultaty przynosi też olejek herbaciany oraz tymiankowy, kleszcze bowiem nie lubią ich aromatu.

Wystarczy tylko kilka kropel. Co zrobić, jeśli jednak mimo wszystko kleszcz nas ukąsi? Przede wszystkim trzeba go usunąć. nieprawdą są zalecenia o wykręcaniu kleszcza.

Jedyną radą w tej sprawie jest usunięcie go sterylną pensetą, szybkim i zdecydowanym ruchem.

Ważne, by kleszcz wyszedł ze skóry cały.

Skórę wokół ukąszenia należy bacznie obserwować, a w przypadku wystąpienia czerwonego rumienia naokoło miejsca ukąszenia, należy od razu udać się do lekarza. Kleszcze roznoszą bowiem niebezpieczne infekcje, jakimi są odkleszczowe zapalenie mózgu, czy też borelioza, na którą współcześnie nie ma leku. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. Wystarczy zachować odrobinę zdrowego rozsądku i działać szybko w przypadku ugryzienia..


<< Poprzedni
Następny >>