Zarówno darowanie, jak i otrzymywanie upominków jest bez wątpienia niezwykle miłe, czasem jednak mogą przy tym pojawić się jakieś niezręczności czy niewielkie wpadki. Czasami przykładowo nie wie się, jaką cenę powinien mieć podarunek, choć rzecz jasna wersja oficjalna jest taka, iż istotna jest nie jego wartość, ale sama pamięć i gest.

Wygląda to jednak rozmaicie, a kłopotów może przysporzyć szczególnie kwestia upominków luksusowych – wyszukanych, mniej typowych i oczywiście drogich. Czy warto je dawać? Luksusowe prezenty powinny dawać sobie osoby, które na to stać i które mają porównywalny status majątkowy.

Oczywiście nierzadko osoba, która nie ma dużych pieniędzy, chce się wykazać i inwestuje w drogi prezent, co jednakże może być nie zawsze dobrze odbierane. Podobnie lepiej nie wręczać kosztownych podarunków osobom, które są biedniejsze i mogą poczuć się skrępowane takim podarkiem. Warto również pomyśleć o stronie praktycznej – osoba, która nigdy nie używa i sama nie kupuje drogich perfum, a nagle takie dostanie, może uważać je za wyrzucanie pieniędzy w błoto bądź też będzie jej żal ich używać do tego stopnia, że wcale się na to nie zdecyduje. Lepiej zatem kupować w takich sytuacjach podarki skromniejsze, ale za to staranniej wybrane, lepiej dopasowane do preferencji osoby obdarowywanej bądź też po prostu dawać coś, czego się nie kupuje – prezent wykonany przez siebie własnoręcznie albo coś innego, na przykład spędzić razem czas. O tym nie wolno zapomnieć. Nawet kiedy daje się komuś najlepszy, najbardziej luksusowy podarunek i osoba obdarowana jest nim zachwycona, nie oznacza to, że można obnosić się ze swoim darem i przechwalać się nim wszem i wobec, przed kimkolwiek, a zwłaszcza przed tą osobą. Jest to działanie wielce nietaktowne i łatwo w ten sposób zasłużyć sobie na niechęć innych. Jeśli więc uważa się, że podarowanie takiego upominku to zbyt duże dokonanie, by można było zachować jego koszt w tajemnicy, taktowniej będzie z niego zrezygnować i wybrać coś innego..